Wydarzenia

(Zdjęcia z wydarzeń przedszkolnych dostępne są na naszej stronie internetowej)

„ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”

Dzień 11 listopada to jedna z ważniejszych dat w historii naszego kraju. To symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy. Ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz 134 placówki polonijne wzięły udział w akcji MEN ,,Szkoła do hymnu”. Punktualnie o godz. 11:11 uczniowie i nauczyciele z całego kraju odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego”, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. Hymn to wielki symbol naszego narodu, wielki symbol naszej państwowości, naszej niepodległości. To taki bukiet kwiatów dla naszej niepodległości.
Jak co roku nasze przedszkole włączyło się do akcji MEN ,,Szkoła do hymnu”. O godzinie 11.11. w każdej grupie wiekowej nastąpiło uroczyste odśpiewanie hymnu Polski ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły do muzyki ludowej. Nie obyło się również bez patriotycznych prac plastycznych.

„DZIEŃ POSTACI Z BAJEK”

W naszym przedszkolu 5.11.2020 roku obchodziliśmy Dzień postaci z bajek. W każdej grupie wiekowej dzieci wcielały się w role , odgrywały scenki ze znanych bajek, bawiły się pacynkami, kukiełkami, rekwizytami teatralnymi, rozwiązywały zagadki np.: Z jakiej bajki ta melodia? W jakiej bajce występuje kot? Itd. , oglądały bajki, rysowały znane im postacie z bajek, tańczyły, śpiewały.

„NARODOWE CZYTANIE”

W dniu 4 września 2020r. Prezydent RP zaprosił wszystkich Polaków do udziału w kolejnym Narodowym Czytaniu. W tym roku obowiązującą lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W naszym przedszkolu Narodowe Czytanie dobyło się według następującego planu:
1. Powitanie piosenką Jesteśmy Polką i Polakiem lub wierszem Kto Ty jesteś
2. Odczytanie listu prezydenta Narodowe czytanie 2020
3. Prezentacja multimedialna dla dzieci o utworze Balladyna (autor, bohaterowie, czas i miejsce akcji)
4. Charakterystyka postaci powieści (2 siostry, król, … ), opis i pokaz strojów bohaterów
5. Czytanie fragmentów Balladyny z podziałem na role i odgrywanie scenek bez słów (pantomima).
6. Słuchanie muzyki związanej z utworem, rozpoznawanie – dobro (muzyka pogodna, radosna) – zło
(groźna, głośna, smutna)
7. Wspólny taniec w kołach – Rusałki
8. Stemplowanie przez dzieci książek, przyniesionych przez nauczycieli pieczątką okolicznościową Prezydenta RP.

„DZIEŃ  PRZEDSZKOLAKA”

Jak co roku w naszej placówce świętowaliśmy Dzień Przedszkolaka. W każdej grupie wiekowej dzieci zostały obdarowane życzeniami, drobnymi upominkami, słodkościami. Śmiechu, zabawy, tańców i śpiewu było co niemiara.

„NARODOWE CZYTANIE”

W dniu 7 września 2019r. Prezydent RP zaprosił wszystkich Polaków do udziału w kolejnym Narodowym Czytaniu.W tym roku obowiązującą lekturą było 8 nowel, wśród których znalazła się również „Katarynka” B. Prusa. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.   W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Kolejnym utworem wybranym w roku 2018 było „Przedwiośnie” S. Żeromskiego.

W naszym przedszkolu Narodowe Czytanie odbyło się dzień wcześniej (6.09.2019r.). Nauczycielki  przygotowały odpowiednie stroje, stosownie do epoki i panującej ówczesnej mody. Wszystkie dzieci zgromadziły się w pięknie na tę okazję przystrojonej sali. Pani Lucyna jako prowadząca wyjaśniła dzieciom w bardzo prostych słowach treść lektury, wspominając o życiu głównych bohaterów, po czym nastąpił pokaz katarynek. Zademonstrowano również  dźwięki i różne melodie wygrywane przez te instrumenty. Ponadto wszystkie przedszkolaki wzięły udział w prostych zabawach tanecznych i ruchowych. Dzieci dokonały oceny postaw bohaterów noweli i podawały przykłady udzielenia pomocy niewidzącej dziewczynce. Wszystkie  katarynki -zarówno te wykonane wspólnie w grupach, jak i te zrobione w domu- zaprezentowano w holu przedszkola. Na koniec dzieci otrzymały pieczątki Prezydenta RP , które zamieszczone zostały w książkach przyniesionych z domu.

 „PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA”

Dzień 15.10.2019r. był dniem świątecznym w Przedszkolu Niepublicznym „Muchomorek”. Tego dnia bowiem odbyło się w naszej placówce pasowanie na przedszkolaka nowo przyjętych dzieci.
Uroczystość odbyła się z udziałem dzieci i rodziców. Pani dyrektor przywitała wszystkich gości przybyłych na uroczystość. Dzieci z pomocą dorosłych zaśpiewały hymn przedszkola, a w dalszej części nowo przyjęte dzieci podczas wspólnych zabaw i pląsów „zdawały test umiejętności”, dzięki któremu udowodniły, że mogą stać się „pełnoprawnymi przedszkolakami”. Po czym nastąpił kulminacyjny punkt spotkania – uroczyste pasowanie na przedszkolaka.
Ceremonii pasowania kredką dokonała Pani Dyrektor wraz z Muchomorkiem (nauczycielką w stroju muchomora). Zanim jednak dzieci zostały pasowane musiały złożyć przysięgę przedszkolaka i obiecać, że będą:
– dobrymi przedszkolakami
– dbać o zabawki i przybory
– szanować swoich kolegów i nauczycieli
– wszystko zjadać z talerzyka i ……………. nie będą płakać.
Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i skorzystały z drobnego poczęstunku. Pani dyrektor złożyła gratulacje wszystkim przedszkolakom i ich rodzicom. Życzyła samych  sukcesów na drodze edukacji przedszkolnej.

                     „DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI”

W tym roku szkolnym  obchodziliśmy Dzień Niepodległości w dniu 8.11.2019r.                   W naszym przedszkolu z tej okazji odbyło się uroczyste spotkanie w sali Borsuków, która  została przystrojona  dekoracjami podkreślającymi barwy narodowe Polski. Rodzice zadbali o odświętny strój dla swoich pociech, aby podkreślić ważność tego wydarzenia. Dzieci z grup starszych zaprezentowały program artystyczny. Były nie tylko wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej, ale również polskie tańce (polonez, krakowiak, kujawiak). Wszyscy obecni na spotkaniu odśpiewali hymn Polski, łącząc się z innymi placówkami oświatowymi, w których również  o godzinie 11.11 odśpiewano Hymn Polski. Wspólne słuchanie utworu Chopina zachęciło dzieci do aktywności i wyrażania własnej ekspresji poprzez ruch. Dzieci obejrzały także krótką prezentację multimedialną , wykazując się dużą wiedzą na temat symboli narodowych. Na koniec spotkania zostały wręczone dzieciom dyplomy i nagrody za udział w konkursie „Geometryczne cudaki”

„JESTEŚMY DUMNI, ŻE POLSKA JEST NASZĄ OJCZYZNĄ”

 

  „DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI”

Dnia 21 listopada 2019r.  w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Z tej okazji zostało przygotowane drzewko życzliwości, na którym dzieci zawieszały wykonane w domu różnorodne plakietki, emblematy (serduszka, kwiatki, uśmiechnięte buźki). Na nich umieszczały wspólnie z rodzicami życzliwe słowa: np. miłego dnia, uśmiechnij się, bądź radosny,itp. We wszystkich grupach wiekowych odbywały się liczne zabawy, konkursy, aby wspólnie uczcić ten dzień. Dzieci przypominały sobie, jakie magiczne słowa powinny towarzyszyć nam każdego dnia (proszę, przepraszam, dziękuję). Następnie dzieci wykonywały emblematy, sylwety uśmiechnięte buźki. Dzieci oceniały również postępowanie bohaterów z usłyszanych bajek oraz wierszy, np. „Kwoka”,”Samochwała”, „Kłamczucha”, „Paweł i Gaweł”, „Kopciuszek”, itd. Przedszkolaki przypomniały sobie również znaną piosenkę „Kodeks przedszkolaka” i przypomniały o zasadach obowiązujących w przedszkolu. Próbowały znaleźć odpowiedź na pytania: „Co wywołuje uśmiech na naszych twarzach? Kiedy śmiejemy się najczęściej? W jaki sposób możemy być dla siebie życzliwi?”. Dowiedziały się, że uśmiech i życzliwość jest darem, którym możemy obdarować drugiego człowieka i nic nas to nie kosztuje.
Przez cały dzień wszyscy starali się być dla siebie mili i jak najczęściej uśmiechali się do siebie.
„Uśmiech otwiera bramy do czyjegoś serca, nie ma nic najwspanialszego, jak ofiarować uśmiech temu, kto już nie potrafi się uśmiechać”

„DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”

W dniu 25.11.2019r. przedszkolaki z  „Muchomorka” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Każda nauczycielka w grupie zadbała o to,aby tego dnia uwaga dzieci skupiła się właśnie na pluszowych misiach.Tak więc przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dzieci wykonywały w tym dniu ciekawe zabawy  plastyczne (kolorowały sylwety, wykonywały maski, naklejały elementy),  uczestniczyły w konkursach i  śpiewały znane sobie piosenki o misiach. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

„O! JEJKI! JEJKI! ANDRZEJKI !!!”

W Przedszkolu „Muchomorek” (zgodnie z tradycją) w dniu 29 listopada 2019r. zorganizowano zabawę Andrzejkową.Na ten czas przygotowano odpowiednie dekoracje, np. w postaci kluczy, „latających na miotle wesołych czarownic” oraz innych akcesoriów pomocnych we wróżeniu. Nauczycielki zaprosiły przedszkolaków do wspólnej zabawy, a radosny okrzyk: ” O jejki, jejki ! Andrzejki !!! ” towarzyszył wszystkim przez cały czas trwania zabawy. Następnie po kolei wszystkie nauczycielki zachęcały dzieci do udziału we wspólnych zabawach i wróżbach. Tak więc dzieci szukały kluczy z informacją o tym,co je czeka w przyszłości, a na serduszkach wybierały imię kolegi, przyjaciela. Przedszkolaki wzięły również udział we wróżbie „Koło zawodów”, w której  wybrana osoba  dowiadywała się, kim może zostać w przyszłości. Dziewczynki zaś, zgodnie z tradycją ustawiały w stronę drzwi swoje obuwie (papcie). Po wróżbach wróżka Lucyna  zaprosiła wszystkie dzieci do wesołych  zabaw przy muzyce. Dzieci chętnie wyrażały swoją ekspresję poprzez taniec i ruch. Nie zabrakło także w tym dniu tej najważniejszej wróżby, a więc lania wosku. Dzieci robiły to pod opieką osób dorosłych.a następnie z ciekawością obserwowały, jakie kształty przybierały figurki z wosku, wymyślały co mogą one oznaczać. Wszystko to oczywiście z przymrużeniem oka:
„Bo to jasna sprawa, że to tylko jest zabawa”

„MIKOŁAJKI”

W dniu 6 grudnia 2019r. mieliśmy w przedszkolu miłe wydarzenie.Już od samego rana, w holu witał dzieci Mikołaj.Niektóre przedszkolaki podchodziły do niego z obawą i lękiem,niektóre były bardzo nieśmiałe i niepewne,ale większość przedszkolaków witała Mikołaja z radością i uśmiechem,wiedząc,że te starszy siwy pan bardzo lubi dzieci i przynosi im prezenty. Ponieważ hol i szatnia przedszkola nabrały świątecznego nastroju dzięki zawieszonym dekoracjom i choince,wszystkie dzieci z zainteresowaniem i podziwem patrzyły na te zmiany,jakie dokonały się od czwartku,kiedy to opuszczały przedszkole.Po śniadaniu wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez grupę „Jeżyków”. Było trochę śmiechu i wspólnej zabawy.Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o Mikołaju,a także wzięły udział we wspólnej zabawie tanecznej.Potem pojawił się gość, na którego wszyscy czekali.Spotkanie z Mikołajem przebiegło w miłej,radosnej atmosferze.

„WIGILIA PRZEDSZKOLNA”

W dniu 18.12.2019r. w Przedszkolu „Muchomorek” odbyła się bardzo ważna Uroczystość, którą uświetniły dzieci z grupy „Borsuków”, prezentując przedstawienie Jasełkowe. Dzieci z grupy V starannie przygotowały się do tego wydarzenia. Zadbano bowiem nie tylko o odpowiednie stroje, czy dekoracje, ale również właściwy nastrój i przekaz cennych wartości, takich jak miłość, tolerancja, czynienie dobra innym. Kiedy nadszedł czas obiadu, dzieci w poszczególnych grupach składały sobie życzenia „Wesołych świąt”. Każdą grupę odwiedził też „Gość w czerwonym ubraniu’ składając dzieciom życzenia i częstując drobnymi słodyczami.

 „DZIEŃ BABCI I DZIADKA”

W styczniu, jak co roku obchodzimy Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji zawsze zapraszamy do przedszkola naszych miłych Gości, dla których przygotowujemy program artystyczny. Tak było i tym razem. Z racji tego, że w drugiej połowie stycznia wyznaczono w naszym województwie ferie zimowe, dzieci spotkały się z Dziadkami jeszcze przed ich rozpoczęciem. Każda grupa wiekowa przygotowała uroczysty program artystyczny na miarę swego wieku i możliwości. Były więc wierszyki o babci i dziadku, wesołe piosenki oraz tańce  i gra na instrumentach. Po zaprezentowaniu programu artystycznego pani Dyrektor, w imieniu swoim i wszystkich pracowników, składała życzenia wszystkim Dziadkom, a następnie wnuki obdarowywały ich własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Były więc laurki z serduszkami i kwiatami, piękne obrazki malowane dziecięcą ręką, krawaty itp. Babciom i Dziadkom sprawiły one wiele radości i wywołały uśmiech na ich twarzach. Niektórzy Dziadkowie pamiętali również o słodkościach dla wszystkich dzieci. Część dzieci po uroczystości została zabrana do domu, by dalej cieszyć się i świętować.

 „WALENTYNKI”

Dzień 14.02.2020r. był  w naszym przedszkolu radosnym wydarzeniem, w którym wzięły  udział wszystkie przedszkolaki. Zgodnie z naszą prośbą, dzieci w tym dniu pamiętały o odpowiednim stroju w kolorze czerwonym.Także w salach zadbano o odpowiedni wystrój i „zaroiło się” od serduszek, amorków i innych dekoracji w kolorze czerwonym. Wszystkie grupy najpierw wzięły udział w Walentynkowym koncercie przygotowanym przez artystów z Filharmonii Pomorskiej, a następnie uczestniczyły w zabawach, które przygotowały dla nich nauczycielki grup. Były zabawy przy muzyce, taniec serduszek, piosenki i rymowanki:
„Mam serduszko,wielkie serce, spójrz, jakie czerwone. Kogo kocham, kogo lubię rzucę w jego stronę. Ciebie kocham, ciebie lubię, ciebie pocałuję, a serduszko to czerwone tobie podaruję”
Dzieci dowiedziały się o historii powstania tego święta, a także zrobiły sobie wspólne zdjęcie. We wszystkich  grupach odbywały się zabawy ruchowe, muzyczne i taneczne. Starsze dzieci wykonywały kartki walentynkowe dla swoich rodziców, obejrzały również bajkę o Walentynkach spędzanych przez bohaterów bajki Maks i Ruby. Przedszkolakom towarzyszył uśmiech i dobry humor. A wielkie serce, w które wcieliła się pani Gosia, przez cały dzień przytulało każdego, kto miał takie życzenie. Pod koniec dnia na przedszkolaki czekała miła, słodka niespodzianka.

 

„POWITANIE WIOSNY”

Mimo, że za oknami jeszcze chłodno, w przedszkolu MUCHOMOREK 21 marca 2019r. zrobiło się wiosennie, ponieważ przedszkolaki postanowiły pożegnać zimę i uczcić przyjście nowej pory roku – wiosny. Dzieci w tym dniu wspólnie z nauczycielkami przygotowywały Marzannę – kukłę – symbol odchodzącej zimy. Poznały także gaiczek – symbol nadchodzącej wiosny. Przedszkolaki śpiewały piosenki o tematyce wiosennej, uczyły się zawołań oraz wykonywały „zielone obrazki”, na których oczywiście dominował kolor zielony i wszystko to, co związane jest z wiosną. W ubraniach dzieci również dominował kolor wiosny.  Starsze dzieci odgadywały także zagadki związane z nadchodzącą porą roku, odpowiadały na pytania, np. po czym poznajemy, że nadchodzi wiosna? Przedszkolaki pożegnały zimę na terenie przedszkolnego ogrodu, przy śpiewie  i dźwiękach instrumentów. Marzanna „odeszła”, a na jej miejscu pojawił się gaiczek jako symbol wiosny.                                                                                                                             Cieszą się wszyscy duzi i mali, że zima już nie wróci wcale (chyba,że za rok…)

 „WIELKANOCNE ŚNIADANIE”

16 kwietnia 2019r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w uroczystym Wielkanocnym śniadaniu.Tego dnia zadbano o to,aby stoły były pięknie udekorowane. Królowały na nich kolorowe pisanki,kurczaki oraz wiosenne kwiaty. Dzieci pomagały paniom w przygotowaniach,były zaangażowane w nakrywanie do stołu,wybierały również świąteczne ozdoby.Po złożeniu wspólnych życzeń przedszkolaki zasiadły do stołu i zjadły wielkanocne śniadanie, na które składały się jajka, smaczna szynka, nowalijki oraz świeże pieczywo i owoce.W dalszej części dnia wszystkie dzieci miały okazję obejrzeć krótki świąteczny program przygotowany przez grupę IV ( „Sarenki”) . W końcowej części spotkania Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia, a gdy dzieci rozchodziły się już do domów otrzymywały upominki „od zajączka”.

                          „DZIEŃ MAMY I TATY”

Jak co roku nie zapomnieliśmy o święcie Rodziców i właśnie z okazji Dnia Mamy i Taty dzieci przygotowały programy artystyczne, w których nie zabrakło podziękowań dla Rodziców za ich trud wychowania.Od dłuższego czasu dzieci przygotowywały wierszyki,piosenki oraz układy taneczne.Nie zabrakło również gry na instrumentach, a nawet przedstawienia w oparciu o bajkę o  Czerwonym Kapturku.Nie tylko wiersz,czy piosenka były prezentem dla kochających Rodziców,ale również przygotowane z wielką pieczołowitością upominki w postaci kolorowych laurek. Dzieci były bardzo szczęśliwe,że mogły wystąpić przed Rodzicami i choć czasem czegoś zapomniały lub były nieco stremowane,to Rodzice byli bardzo dumni ze swoich pociech,a niejednokrotnie pojawiały się łzy wzruszenia.

Każdy Rodzic kocha swoje dziecko najbardziej na świecie,a dziecko tę miłość potrafi odwzajemnić.Oby zawsze drodzy Rodzice Wasze dzieci pamiętały o tym święcie.

                          „DZIEŃ DZIECKA”

W czwartek (1.06.2017) obchodziliśmy Dzień Dziecka.W tym dniu na dzieci  czekało wiele atrakcji. Była więc „dmuchana zjeżdżalnia”, zabawy przy muzyce, rysowanie kredą na betonie, bańki mydlane, zabawy sportowe i konkursy oraz wiele innych zabaw. W tym dniu nie obyło się także bez słodkości, bo przecież dzieci je uwielbiają, a to w końcu ich święto. Po drugim śniadaniu wszystkie przedszkolaki miały okazję obejrzeć przedstawienie pt: „Czerwony Kapturek”, lecz tym razem w roli aktorów wystąpiły dzieci z grupy III.Gdy nadchodził czas powrotu do domu,każde z dzieci mogło wybrać sobie taką książeczkę, która najbardziej mu się spodobała.Mamy nadzieję,że był to udany dzień w przedszkolu i sprawiliśmy dzieciom trochę radości.