Wydarzenia

(Zdjęcia z wydarzeń przedszkolnych dostępne są na naszej stronie internetowej)

06 GRUDZIEŃ – MIKOŁAJKI

W poniedziałek 6 grudnia od samego rana, w holu przedszkola witał dzieci Mikołaj. W szatni przedszkola zrobiło się odświętnie: była pięknie wystrojona choinka, świąteczne dekoracje i okazjonalne utwory muzyczne. Po śniadaniu wszystkie dzieci obejrzały na Youtube filmik o Mikołaju. Były mikołajkowe babeczki, a prawdziwy Mikołaj odwiedził wszystkie przedszkolaki i obdarował cukierkami. Było dużo śmiechu i wspólnej zabawy. Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o Mikołaju, wzięły udział we wspólnej zabawie tanecznej. Każda grupa zrobiła sobie też selfie z Mikołajem. Spotkanie z dawno oczekiwanym gościem przebiegło w miłej, radosnej atmosferze.

29 LISTOPAD – ANDRZEJKI

HURRA ANDRZEJKI !!!

Zgodnie z tradycją w Muchomorku 29 listopada odbyły się Andrzejki. W pięknie wystrojonych na tą uroczystość salach przygotowano dla dzieci różne atrakcje: wróżby, zabawy . Tak więc dzieci szukały kluczy z informacją o tym, co je czeka w przyszłości, a na serduszkach wybierały imię kolegi, przyjaciela. Przedszkolaki brały również udział w zabawie „Koło zawodów”, w której wybrana osoba dowiadywała się, kim może zostać w przyszłości. Dziewczynki zaś, zgodnie z tradycją ustawiały w stronę drzwi swoje obuwie (papcie). Po wróżbach zaproszono wszystkie dzieci do wesołych zabaw przy muzyce. Nie zabrakło także lania wosku.

25 LISTOPAD – DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25.11. bieżącego roku przedszkolaki z  „Muchomorka” uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pluszowy miś to przecież najlepszy przyjaciel każdego dziecka. W dniu jego święta dzieci poznały jego historię, recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy różnych piosenkach o misiach. Działały plastycznie (kolorowały sylwety, wykonywały maski, naklejały elementy),  uczestniczyły w wielu zabawach i konkursach. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej radosnej zabawy.

22 LISTOPAD – DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

„Im bardziej jesteśmy życzliwi tym bardziej jesteśmy szczęśliwi”

Dnia 21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości. W naszym przedszkolu obchodziliśmy go w poniedziałek 22.11. We wszystkich grupach wiekowych odbywały się liczne zabawy, konkursy, aby wspólnie uczcić ten dzień. Dzieci ubrane na żółto, przypominały sobie, jakie magiczne słowa powinny towarzyszyć nam każdego dnia (proszę, przepraszam, dziękuję, lubię Cię, uśmiechnij się, pobaw się ze mną…). Następnie dzieci wykonywały emblematy życzliwości – słoneczka, sylwety uśmiechnięte buźki. Dowiedziały się, że uśmiech i życzliwość jest darem, którym możemy obdarować drugiego człowieka i nic nas to nie kosztuje. Przez cały dzień wszyscy starali się być dla siebie mili i jak najczęściej uśmiechali się do siebie.

10 LISTOPAD – DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10.11.2021r obchodziliśmy Dzień Niepodległości . W naszym przedszkolu z tej okazji w każdej grupie odbyło się uroczyste spotkanie z tej okazji. Rodzice zadbali o odświętny strój dla swoich pociech, aby podkreślić ważność tego wydarzenia. W salach przystrojonych  dekoracjami podkreślającymi barwy narodowe Polski wszyscy obecni odśpiewali hymn Polski, łącząc się z innymi placówkami oświatowymi (akcja Szkoła do hymnu). Były nie tylko wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej, działania plastyczne, ale również polskie tańce (polonez, krakowiak, kujawiak). Dzieci obejrzały także prezentację multimedialną o Polsce.

29 PAŹDZIERNIK – ŚWIĘTO DYNI

29 października we wszystkich grupach od maluchów po starszaki obchodziliśmy Święto Dyni. „Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży wkoło. Dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam”. Wszystkie dzieci ubrane na pomarańczowo wesoło bawiły się z dyniami, śpiewały piosenki, rysowały, wycinały, tworzyły dynie z różnorodnych materiałów np.: krepy, plasteliny, papieru, liczyły, porównywały ich wielkość i kształt. Na koniec pobytu w przedszkolu zostały obdarowane lizakami od dyniowego stworka.

10 PAŹDZIERNIK – DZIEŃ DRZEWA

10.10 to światowy dzień drzewa. W Muchomorku też o tym wydarzeniu pamiętamy i wszystkie drzewa bardzo kochamy. Z tej okazji uważniej im się przyglądamy, różne zabawy badawcze przeprowadzamy. Z lupą po terenie biegamy wszędzie różnych drzew szukamy. W przedszkolu również aktywnie działamy: tworzymy, konstruujemy, malujemy, rysujemy i głośno się przy tym śmiejemy.

30 WRZESIEŃ – DZIEŃ CHŁOPAKA

W ostatni dzień września chłopaki mają swoje święto – Dzień chłopaka. Z tej okazji w każdej grupie wiekowej dyrektor, nauczycielki i dziewczynki zorganizowały im wiele ciekawych atrakcji (występy artystyczne, zawody sportowe, kolorowanki, upominki, wspólne tańce, śpiewy, różnorodne zabawy). Jak zawsze było głośno i radośnie.

29 WRZESIEŃ – SPOTKANIE Z POLICJANTEM

29.09 w naszym przedszkolu gościliśmy policjantów, którzy w każdej grupie wiekowej przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie na drogach, prawidłowym zachowaniu się na ulicy, sygnalizacji świetlnej, odblaskach, zasadach poruszania się po ulicy, chodniku, zasadach przechodzenia przez jezdnię. Dzieci zadawały policjantom pytania, opowiadały różne historie związane z bezpiecznym poruszaniem po drogach, a zdobyte wiadomości i umiejętności zastosowały podczas zabaw tematycznych w ruch drogowy. Na koniec wizyty nasi goście obdarowali przedszkolaków odblaskami.

3 WRZESIEŃ – NARODOWE CZYTANIE

W dniu 3 września 2021 r. Prezydent PR zaprosił wszystkich Polaków do udziału w kolejnym Narodowym Czytaniu. W tym roku obowiązująca lekturą była „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji ? napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

W ramach akcji dzieci starsze powitały się piosenką Jesteśmy Polką i Polakiem oraz wierszem Kto Ty jesteś. Następnie wysłuchały odczytanego listu prezydenta Narodowe czytanie 2021. Za pomocą monitora interaktywnego obejrzały prezentacje multimedialną dla dzieci o utworze (autor, bohaterowie, czas i miejsce akcji). Nauczycielki przybliżyły postacie występujące w powieści oraz zorganizowały z udziałem dzieci pokaz strojów bohaterów. Czytały fragmenty tekstu z podziałem na role. Z kolei dzieci odgrywały scenki bez słów (pantomima) dotyczące lektury oraz uczyły się tańczyć „cake-walk” – modny taniec, którego uczyły się panny Dulskie.

Z kolei dzieci młodsze odśpiewały piosnkę pt. Książeczki oraz zatańczyły z wykorzystaniem chusty animacyjnej taniec do muzyki „cake-walk”. Poza tym rozmawiały o bajkach, zasadach korzystania z książek, kolorowały postaci z bajek oraz oglądały książeczki.

We wszystkich grupach odbywało się słuchanie muzyki z epoki związanej z lekturą oraz stemplowanie książek przyniesionych przez dzieci pieczątką okolicznościową Prezydenta RP.

23 – 27 SIERPIEŃ – ZABAWY ADAPTACYJNE

Pod koniec sierpnia 2021r. w naszym przedszkolu odbyły się spotkania adaptacyjne. Były one wspaniała propozycją dla dzieci, które jeszcze nie rozpoczęły swojej przygody z przedszkolem. Celem zajęć było eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej oraz zapoznanie dzieci z pomieszczeniami przedszkola (salą zajęć, łazienką, szatnią oraz placem zabaw). Wspólne zabawy adaptacyjne pozwoliły na zmniejszenie lęku dziecka wobec przedszkola, nieznanych w nim osób i pomieszczeń. Zajęcia miały również na celu usamodzielnienie dziecka, wzmocnienie poczucia własnej wartości i pokazanie mu, ile radości daje wspólna zabawa z rówieśnikami i panią nauczycielką.
Z kolei rodzicom pozwoliły one na poszerzenie wiedzy na temat funkcjonowania placówki i rozwoju dziecka. Nastąpiła też współpraca w realizacji programu adaptacyjnego (korelacja działań) w sposób jak najbardziej atrakcyjny dla dzieci, zachęcający do zabawy, zmniejszający tęsknotę i poczucie osamotnienia.